576 228 706 [email protected]

Dobry komis samochodowy to gwarancja udanej współpracy. Dlatego też zanim podejmiemy decyzję, który auto komis Bydgoszcz wybrać, warto przeanalizować kilka istotnych aspektów. Na co zwrócić uwagę, chcąc kupić auto lub wstawić swój pojazd w komis? Najważniejsze wskazówki zebraliśmy w krótkim poradniku.

Jak poznać uczciwy komis samochodowy?

Uczciwy sprzedawca używanych aut będzie z pewnością kierował się jasnymi zasadami współpracy, dzięki którym zakup samochodu będzie przebiegał sprawnie i bez większych przeszkód. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup auta w takiej firmie, warto sprawdzić, czy została ona wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i posiada numer regon i NIP. Tylko zarejestrowana firma jest w stanie wystawić fakturę zakupu, na podstawie której będziesz mógł ubiegać się o możliwość zwrotu, gdy wykryjesz jakąś wadę pojazdu używanego, o której nie zostałeś poinformowany. Uczciwy handlarz samochodami posiada również stosowne ubezpieczenie na wypadek zniszczenia czy kradzieży aut używanych, wystawionych na jego placu.

Jeśli decydujesz się kupić samochód używany w komisie, konieczne wybierz taki, którego właściciel zgodzi się na sprawdzenie stanu technicznego auta w stacji serwisowej. W niektórych komisach działanie takie jest zabronione, a kupujący auto używane ma wyłącznie dostęp do dokumentów i może umówić się na jazdę próbną. Jeśli komis odmówi możliwości sprawdzenia używanego samochodu przez mechanika, warto poważnie zastanowić się nad wyborem innych sprzedających. Z kolei oddając auto w komis, należy dopilnować, by spisany został odpowiedni protokół przyjęcia. W dokumencie tym powinny znaleźć się szczegółowe informacje, określające stan auta, w tym:

  • jaki samochód oferujemy,
  • jaki jest jego aktualny przebieg,
  • czy jest on bezwypadkowy czy też powypadkowy,
  • czy posiada jakiekolwiek uszkodzenia, decydujące o wartości auta.

Dokument taki powinien być sporządzony w obecności właściciela i pośrednika, który bierze samochody w komis.

Jak działa dobry komis samochodowy?

Wbrew pozorom, znaleźć dobry komis samochodowy Bydgoszcz, prowadzony przez uczciwych sprzedawców aut, nie jest łatwym zadaniem. Wybierając komis warto więc zwrócić uwagę na nieograniczony dostęp do informacji dotyczących interesującego nas samochodu. W tym względzie istotne będzie:

  • czy kupujemy auto bezwypadkowe,
  • czy pochodzi ono z polskiego salonu lub od pierwszego właściciela,
  • czy samochód jest w dobrym stanie technicznym i jakie poważne awarie były w nim usuwane.

Sygnał ostrzegawczy powinien uruchomić się, gdy auto komis utrudnia dostęp do takich informacji, chcąc sprzedać samochód za wszelką cenę.

Nie bez znaczenia będzie tutaj również umowa, w której znajdzie się dokładna cena zakupu lub też wartość minimalna transakcji i brak ukrytych opłat, jak np. opłata parkingowa. Wybierając autokomis, koniecznie zwróć także uwagę na warunki, panujące na placu, który odwiedzają potencjalni klienci. Sprzedaż aut używanych, stojących na podmokłym gruncie z reguły kończy się naciekami korozji, co z pewnością nie zachęci klientów do ich kupna.