576 228 706 [email protected]

Zakup auta, niezależnie od tego, z jakiej formy skorzystamy, wiąże się z ryzykiem, że trafimy na nieuczciwego sprzedającego. Oszustwo przy sprzedaży zdarza się również w przypadku auto komisów, choć jest to sytuacja coraz rzadsza. Aby jednak uniknąć nieprzyjemnej sytuacji i związanych z nią zbędnych emocji, zapoznaj się z naszą listą najczęstszych oszustw, popełnianych przez sprzedawców w komisach samochodowych.

Bezwypadkowy czy powypadkowy? Oszustwa przy zakupie auta używanego

Zakup samochodu w komisie wiąże się z pewnym ryzkiem. Dlatego też zanim transakcja zostanie sfinalizowana, warto sprawdzić pojazd pod względem stanu technicznego. Jak się bowiem okazuje, samochody w atrakcyjnych cenach nie zawsze są w tak dobrym stanie, jak zapewniają pracownicy komisu. Nieuczciwi sprzedawcy są w stanie doprowadzić do perfekcji samochód powypadkowy, maskując brak wystrzelonych poduszek powietrznych i usuwając skutki zderzenia. Co ważne, na rynku wtórnym dostępne są pojazdy, które naprawione zostały niewielkim kosztem i których wartość rynkowa jest znacznie niższa, niż proponują handlarze. Nie daj się nabrać na zapewnienia o bezwypadkowości, a ocenę stanu technicznego powierz zaufanemu mechanikowi.

oszustwa w komisach

Sprzedaż samochodu z wadami ukrytymi

Wady ukryte trudno weryfikować na pierwszy rzut oka. Bardzo często są one niewidoczne, a nawet umyślnie zatuszowane przez nieuczciwego sprzedawcę. To jedno z najczęściej popełnianych oszustw, podczas sprzedaży używanych samochodów. Na szczęście nabywca chroniony jest tutaj przez obowiązujące w Polsce prawo. Mowa tutaj o rękojmi. Pod tym pojęciem kryje się możliwość zgłoszenia reklamacji w momencie, gdy wady ukryte ujawniły się już po sfinalizowaniu umowy, a sam kupujący samochód osobowy nie został o nich poinformowany. Rękojmia obowiązuje przez dwa lata od momentu kupna samochodu. O wykryciu wady należy powiadomić sprzedawcę najpóźniej do dwóch miesięcy po jej zauważeniu. Najlepiej zrobić to w formie pisemnej, podając powód zgłoszenia i w ten sposób dochodzić swoich praw. Rękojmia może stać się podstawą:

  • obniżenia ceny,
  • usunięcia wady na koszt sprzedawcy samochodu używanego,
  • wymiany uszkodzonej części na nową.

Rękojmia stwarza również szansę odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy przez sprzedającego.

Ukrywanie historii auta przez komis samochodowy

Dostęp do rzeczywistej historii auta to komfort, który jest stanie zaoferować wyłącznie uczciwy auto komis Bydgoszcz. Jest to ważne szczególnie w przypadku aut zalanych w trakcie powodzi czy gwałtownej ulewy. Takie sytuacje prowadzą najczęściej do regularnych problemów z elektroniką oraz korozji, która będzie atakowała samochód. Ci, którzy doskonale znają się na sprzedaży aut używanych, z pewnością potrafią zamaskować różne przejawy przyszłych kłopotów, jak pleśń czy rdza. Sygnałem alarmowym powinny być również wszelkie zapisy w umowie, które nie są do końca jasne dla kupującego. Jeśli widzisz niestosowny wpis, nie finalizuj transakcji, póki wszelkie wątpliwości nie zostaną rozstrzygnięte, gdyż oszuści czekają tylko na Twój błąd.